Egyes becslések szerint az emberek csaknem harmadát érinti kisebb vagy nagyobb mértékben. Az 50 éves korosztályból pedig minden második ember elmondhatja, hogy voltak már aranyeres panaszai. Az aranyér a civilizált, elkényelmesedett társadalmainak betegsége, melyhez az is nagyban hozzájárult, hogy az ember két lábra állt. A végbél körüli vénás fonatokban ugyanis nem találhatók billentyűk.
Az elsődleges ok örökletes kötőszöveti gyengeségben keresendő.
A leggyakoribb közvetlen kiváltó ok talán a székelés közbeni erőlködés, ami székrekedés esetén nyilván gyakrabban fordul elő, közvetetten tehát jelentős szerepe van a helytelen, rostszegény táplálkozásnak.
Nőknél a várandósság alatt a kismedencei vénákra nehezedő nyomás, a vértérfogat növekedése, a progeszteron értágító hatása, illetve szintén az erőlködés miatt gyakrabban okoz panaszokat. A szülés után ezek az aranyerek rendszerint visszahúzódnak. Bizonyos májbetegségek is kiválthatják. Megjelenésének kedvez az ülő életmód és a mozgáshiány, az elhízás. Az aranyeres csomók mögött az átlagosnál gyakrabban helyezkedik el végbéldaganat! Az aranyeres panaszokat okozhatják az erős, fűszeres ételek és az alkohol.
Az állapot – különösen az enyhe fokú belső aranyeres csomó – gyakran igen sokáig nem okoz tüneteket.
Székletürítést követően, vércsíkot húzva a székleten vagy a toalettpapíron. A vérzés nem jár fájdalommal, mennyisége rendszerint csekély, csak hosszabb fennállás esetén vezet jelentős vérvesztéshez vagy vérszegénységhez.
A begyulladt aranyér fájdalmas kemény dudorrá, tapinthatóvá válik a végbélnyíláson kívül. A fájdalom székeléskor fokozódik, de azt követően sem szűnik meg teljesen, kellemetlen, feszítő, szúró fájdalom maradhat vissza, az üléskor is gondot okozva. A kívülre került csomó felszíne sebesre dörzsölődhet, váladékozhat.. A végbél környékét kívül elhelyezkedő aranyér esetében nehezebb tisztán tartani.
Általános tapasztalat, hogy a betegek panaszaikat kínosnak érzik, és nem szívesen fordulnak orvoshoz, feszélyezve érzik magukat vagy félnek. A kellemetlen tünetekkel járó területet minél hamarabb meg kell mutatni sebésznek vagy proktológus orvosnak, mert más betegség is okozhat hasonló panaszokat, többek között jó- és rosszindulatú végbéldaganatok, amik azonban időben felfedezve jól gyógyíthatók.
A vizsgálat, a fájdalommal nem járó végbéltükrözés gyorsan elvégezhető, és azonnal megbízható eredményt ad. Az aranyér vizsgálatával párhuzamosan életkortól és egyéb panaszoktól függően további vizsgálatokat ( labor, székletből enzimes daganat teszt,vastagbél tükrözés) is szoktunk végezni, hogy egyúttal magasabban előforduló rosszindulatú betegség is kizárható legyen.
Az aranyérnek négy stádiumát különböztetik meg.
A kezdeti stádiumban az aranyerek kissé megnagyobbodott, tünetmentes csomók a végbélnyílás közelében, de nem tapinthatók, nem érzékelhetők, csak vizsgálat (végbéltükrözés) kapcsán láthatók. Második stádiumban a csomók székeléskor rövid időre kitüremkednek a végbélnyílás elé, de utána maguktól visszahúzódnak, időnként véreznek.
Harmadik stádiumban a csomók nem húzódnak vissza de kézzel visszahelyezhetők, míg negyedik stádiumban kézzel sem lehet visszahelyezni azokat. Folyamatosan véreznek, váladékoznak, szennyezve a fehérneműt.
A végbéltáji vérzés komoly betegség tünete is lehet! Ne kezdje úgy otthonában a tünetimnkezelését, hogy nem látta szakember, aki megállapította volna, hogy a vérzés biztos aranyérből származik!
A kezelés a betegség súlyosságától függ. A tünetmentes aranyerek rendszerint nem igényelnek kezelést, de a harmad-, negyedfokú aranyér már kezelést igényel.. Az oki kezelések a székletürítés beállítását, megfelelő állagát célozzák. Székletlágyítók enyhíthetnek a székrekedésen, és figyelni kell a megfelelő, rostdús táplálkozásra. A zöldségek, gyümölcsök, müzli- és korpafélék mellé sok folyadékot kell fogyasztani.
Az enyhe panaszokat is ki kell vizsgálni, de azok székletrendezéssel, ülőfürdővel, tablettával vagy kúppal, kenőccsel karban tarthatók
A tüneti kezelések között a betegség injekciós kezelésekor a csomóba befecskendezett gyógyszer hegképződést okoz, amely a vénát elzárja – ez a szkleroterápia, amit visszereknél is alkalmaznak. Az első- és másodfokú, de időnként a harmadfokú belső aranyér gumigyűrűvel (ligatúrával) leszorítható, ami napokkal később az aranyér elhalását és fájdalmatlan lelökődését okozza. Az aranyeres dudorokat ezzel a módszerrel sorban egymás után távolítják el. Külső aranyér esetén nem alkalmazhatók
Műtét – rendszerint a III. és IV. stádiumban – válik szükségessé. Leggyakrabban a Milligan-Morgan és Parks féle műtétet alkalmazzák.
Egyre gyakrabban alkalmazott és több helyen elérhető az a legújabb eljárás, amelynek segítségével egy kb. 3 cm hosszú nyálkahártyadarab kicsípésével együtt az aranyeres csomókat is körben eltávolítják a végbélből. A 8-10 perc alatt elvégezhető Longo- műtét egy speciális, egyszer használatos eszköz segítségével egyszerre vág és varrja be a sebet. Előnye, hogy az érzékeny nyálkahártya a lehető legkevésbé sérül, így gyorsabb a sebgyógyulás, lényegesen kisebb a műtét utáni fájdalom. Magyarországon egyelőre nem támogatott, és hiányoznak a hosszútávú tapasztalatok.
A véralvadékot tartamazó, fájdalmas aranyeres kizáródást néhány perc alatt ambulánsan eltávolítjuk a gyulladt érfallal együtt. Ez a beavatkozás 1ml. Ultracain adása után fájdalmatlanul elvégezhető, ezzel azonnal megszabadul a fájdalmától a beteg..
A megelőzés már kisgyermekkorban kezdődik, különösen az aranyeres szülők gyerekeinél. Megelőző hatású minden, ami a székrekedés kialakulása ellen hat, a rendszeres étkezés, egy bögre meleg folyadék elfogyasztása reggel. A székletürítés is lehetőleg mindig ugyanabban az időben történjék, beállt életritmus esetén kevésbé fenyeget, hogy a széklet visszatartására kényszerülünk az inger ellenére, ami székrekedést okozhat.
Székletürítés után mossuk meg az altestet, de legalább töröljük meg nedves babatörlő- vagy intim kendővel. A végbéltájék megtörlésére ne használjunk durva, kemény toalettpapírt. Hasznos a bidé használata is.
Helyes táplálkozással, az ételek megfelelő megrágásával segíthetjük, hogy a széklet lágy legyen. Természetesen a testmérettől függően legalább mintegy napi két liter folyadékot kell fogyasztani, a rostdús, kevés cukrot tartalmazó táplálék megelőzi a renyhe bélmozgást.
Ajánlott élelmiszerek: müzli, tejtermékek, szezámmag, lenmag, napraforgó, méz, mazsola, búzacsíra, zöldségek, héjastól fogyasztott gyümölcsök, mogyoró. A székrekedésre hajlamosak rendszeresen iktassanak be étrendjükbe olyan ételeket, amelyek kicsit megmozgatják a bélrendszert: ilyenek a joghurt, a savanyú káposzta, a szilva- és baracklekvár vagy egy korty kávé, egy fürt szőlő, ill. ezek kombinációja. A fogó hatású élelmiszerek (alma, a banán vagy a kakaó és csokoládé) mértékkel fogyasztandók.
Kerülendő a túl sok fehérkenyér, rizs és tésztafélék fogyasztása, a kóla, a fekete tea, a zsíros, fűszeres ételek, hámozott gyümölcsök, túl sok hús, hagyma. Gyakran jelentkező székrekedésnél is érdemes kerülni a hashajtókat, mert hosszútávon lustává és hashajtófüggővé teszik a beleket. Étkezés előtt egy kanál paraffinolaj segít, hogy a széklet könnyen üríthető legyen.
A súlyosabb panaszoknak fertőtlenítő és gyulladásgátló kamillás és kálium-permanganátos ülőfürdővel lehet elejét venni.
Különösen télen fontos a rendszeres testmozgás.
Tünetek: fájdalmas székletürítés, vércsík a székleten, vér a székleten, vér a WC-papíron székelés után, fájdalmas dudor a végbélnyíláson kívül, kemény dudor a végbélnyíláson kívül, tapintható dudor a végbélnyíláson kívül, fájdalmas ülés, fájdalom a végbélnyílás környékén, váladékozó csomó a végbélnyíláson kívül, viszketés a végbélnyílás körül, vércsík a WC-papíron székelés után