A bőrgyógyászat (vagy más néven dermatológia) a bőr és a nyálkahártya betegségeivel foglalkozik, ezek közül az alábbiak tartoznak a leggyakrabban előforduló bőrgyógyászati kórképek közé:
– Anyajegy, jó- és rosszindulatú bőrdaganatok, hámdaganatok, melanoma, bőrfüggelékek (faggyú-veretékmirigy-szőrzet jó- és rosszindulaú daganatai)
– Akne, pattanásos bőr
– Ekcéma (bőrszárazság, -allergia)
– Pikkelysömör
– Rosacea
– A bőr fertőzéses eredetű betegségei
– vírusok (szemölcsök)
– gombás- ill.
– bakteriális fertőzések
– allergiás bőrbetegségek (csalánkiütés, ekcéma, étel- és gyógyszerallergia)
– autoimmun- egyéb immunológiai kórképek, hólyagos betegségek
– érbetegségek, bőrvérzések, vasculitisek (érgyulladás)
– szarusodási zavarok, pigmetzavarok, anyagcsere/endokrinológiai zavarok bőrtünetei
A Gastromed Center bőrgyógyászai több évtizedes tapasztalattal, bőrgyógyász-kozmetológus és klinikai onkológus szakképesítéssel is rendelkeznek. Nemcsak a gyakran előforduló bőrgyógyászati kórképek kezelését vállalják, hanem speciális betegségek, nehezen diagnosztizálható esetek, bőrdaganatok, melanoma esetén is tökéletes választásnak bizonyulnak Magyarországon egyedülálló szakmai hátterüknek köszönhetően.
Az alábbiakban rövid tájékoztatót olvashatnak a leggyakrabban előforduló bőrgyógyászati betegségekről, azoknak tüneteiről és lehetséges kezeléséről.
Az anyajegyek a bőr jóindulatú daganatai közé sorolt veleszületett, vagy későbbi életkorban megjelenő, a bőrtől színében, vagy szerkezetében eltérő elváltozások.
Ennek megfelelően lehetnek pigmentáltak, sötétebb színűek – ezek a festéksejtesek – ezek vannak többségben, hétköznapi nyelven ezeket hívják az emberek anyajegyeknek, melyek a pigmentet termelő sejtekből indulnak ki, de lehetnek világos, bőrszínűek is.
A melanoma a bőr pigment termelő sejtjeiből kialakuló egyik legagresszívebb, leginkább rosszindulatú daganat, mely gyorsan ad áttéteket!
Általában mindenkinek van néhány anyajegye. Az átlagos anyajegyek éles határúak, színük, felszínük a környezetétől eltér, (fekete, barna, kék, bbőrszinűek ), méretük változó, néhány milliméter átmérőjű, lapos vagy kiemelkedő képletek, felszínük egyenletes, időnként szőrszál állhat ki belőlük. Az anyajegyekről, melanomáról, bőrdaganatokról bővebben itt olvashat.
Az anyajegyszűrés jelentősége abban van, hogy a hétköznapi ember számára nem különíthető el a szabályos, ártalmatlan anyajegy az ún. atípusos, nem szokványos, a szokványos, típusos tulajdonságokkal rendelkező anyajegytől. Az atípusos anyajegy méretében, alakjában, színeiben és szerkezetében már nem követi a szabályokat, ezért vagy több figyelmet, rendszeres vizsgálatot és utánkövetést, vagy esetleg műtéti eltávolítást igényel. Ehhez elsősorban igen gyakorlott bőrgyógyászra, a bőr daganatos elváltozásainak kezelésében jártas szakemberre, és megfelelő technikai háttérre van szükség.
A Gastromed Center szakmailag igen magasan képzett bőrgyógyász-onkológus (onkodermatológus) orvosai kifejezetten a bőr daganatos megbetegedéseinek kezelésére specializálódott szakemberek. Legyen szó anyajegyszűrésről, bőrdaganatok felismeréséről, kezeléséről, melanoma diagnosztizálásáról a páciensek hozzáértő biztos kezekben vannak .
Az akne nagyrészt serdülőkorban jelentkezik, de (fiatal) felnőtteknél is előfordulhat. Tüneteit tekintve zárt és nyitott miteszerek, pattanások, gyulladt csomók, ciszták, sipolyok jellemzik, ezeknek helyén hegek is kialakulhatnak.
Az öröklött hajlamon kívül kiválthatja a faggyú összetételének megváltozása (elszaporodott baktériumok), hormonális hatások, fokozott immunválasz, a szőrtüszők bizonyos anyagokra való érzékenysége, a faggyúmirigyek kivezető csövének elzáródása is.
Lokális és szisztémás kezelések is alkalmazhatóak a tünetek súlyosságától függően.
Az ekcémának több típusa is létezik, legjellemzőbb tünete a száraz berepedezett, viszkető bőr, de fellépnek még kezdetben apró kis hólyagcsák (seropapulák), majd gyulladt, hámló foltok, bőrpír is. A tünetek maguktól nem múlnak el, ezért mindenképp érdemes bőrgyógyász szakorvoshoz fordulni vele.
Az ekcémának több kiváltó oka is ismert, okozhatja allergia, örökletes hajlam, külső irritáció is. Jó tudni, hogy a stressz is szerepet játszhat az ekcémás tünetek kiújulásában.
Kezelése az ekcéma típusától függ, helyi és szisztémás szerek is szóba jöhetnek.
A pikkelysömör (más néven psoriasis) egyik leggyakoribb bőrbetegség a bőr fokozott elszarusodásával jár, viaszfehér, ezüstös-vaskos, pikkelyszerű felrakódások jellemzik. Kiváltó oka nem teljesen tisztázott, de a genetikai hajlam és a külső, környezeti faktorok is szerepet játszanak a betegség tüneteinek provokálásában. Fontos tudni, hogy a bőrön kívűl a körmök és az ízületek is érintettek lehetnek. Ma már a betegséget az egész szervezetet érintő megbetegedésnek tartják a kutatók.
A pikkelysömör nem gyógyítható, tünetes ill tünetmentes időszakok váltakoznak a páciens élete során. Megfelelő kezeléssel a tünetmentes időszakok meghosszabbíthatóak. Ez történhet lokális (helyileg alkalmazott kenőcsökkel, fényterápiával stb.), de inkább belső, szisztémás gyógyszerekkel, melyek ma már főként a centrumokban adott biológiai terápiák.
A rosacea a lakosság 5-10%-át érintő bőrbetegség, mely kezdetben átmeneti bőrpírral, ezzel társuló bizsergéssel és viszketéssel, majd később egyre gyakrabban kiújuló, majd állandósuló bőrpírral, értágulatokkal, kiütésekkel (“pattanásszerű“ tömött csomókkal, gennyes tünetekkel) jár.
A rosacea nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel a betegség lefolyása lassítható, a kiindulási állapot javítható, tünetmentesíthető. Lokális és szisztémás gyógyszerek is alkalmazhatóak, súlyos esetekben lézer terápia, korrekciós műtétek is szóba kerülhetnek. Feltétlenül kivizsgálást is igényel, főként emésztőszervi irányban – háttérben reflux-, gyomor ill bélbetegség, epepanaszok is fennállhatnak, melyek kiszűrése és kezelése tünetmentes állapotot eredményez.
A szemölcsöknek több típusa is ismert, pl. lapos- verrucosus (szemölcsös felszínű, kiemelkedő), tenyéren, talpon, nemi szervek körül (HPV fertőzések) ill. kisgyermekeken pl. az uszodaszemölcs (pox virus molluscum) igen gyakori. A fertőzést könnyen el lehet kapni, a bőr apró sérülésein keresztül jutnak be a szervezetbe. Megjelenési formájuk, fennállásuk ideje és kezelési módjuk nagyban függ a szemölcs típusától, elhelyezkedésétől.
Kezelésükhöz és eltávolításukhoz mindenképp kérje bőrgyógyász szakember segítségét!
Elsősorban a diagnózis megállapításához elengedhetetlen a bőrgyógyász segítsége, ugyanis például szemölcsként öndiganosztizált, házilagosan, maró szerekkel ecsetelt anyajegy kezelése végzetes lehet! Ha pontos is a diagnózis, a nem megfelelő kezelés következtében vírusok millióit viheti át a páciens más bőrfelületekre, ezzel elősegítve a szemölcsök fokozott elterjedését.
Számos egyéb, nem mindig típusos bőrtünettel járó vírusos bőrfertőzés is ismert, jól ismert a herpesz vírus és egyéb, főként gyerekkorban előforduló vírusfertőzés is bőrtünetekkel jár.
A bőrgomba általában bőrpírral, hámlással és viszketéssel jelentkezik. Kialakulásáért főként 3 gombafaj felelős, megjelenését vitaminhiány, immunitás gyengülése, hosszabb antibiotikum kúra és a meleg, sötét nedves környezet is elősegíti. Leggyakrabban a hajlatokban jelenik meg, de feltűnhet a hajas fejbőrön, testszerte és nagy gyakorisággal a körmök érintettek!
A bőrgyógyászati vizsgálat alatt a szakorvos megvizsgálja az érintett bőrfelületet, mintát és egyes esetekben vért vesz, illetve mikroszkópos és tenyésztéses vizsgálatot is végeztethet annak érdekében, hogy pontosan meghatározhassa a megfelelő kezelési formát, ami a gomba típusától és az érintett bőrfelülettől függ. Célzott terápiával a bőrgomba rövid idő alatt megszüntethető.
Gyakran fordulnak elő: ha a bőr természetes védekezőképessége csökken, a bőrön pathogén baktériumok elszaporodnak. A gennykeltő baktériumok a felületes bőrpírtól kezdve a mélybe is terjedő gennyes pörkképződésig, enyhébb szőrtüszőgyulladástól a mély tályogok keletkezéséig sok tünetet előidézhetnek. Szakszerű diagnosztizálás után kezelése nem jelent gondot.
Az allergiás bőrbetegségek között a csalánkiütés, ekcéma első helyen szerepelnek.
A bőrgyógyászati szűrés, provokáló faktorok kiderítése és megfefelő terápia megválasztása mihamarabb ajánlott a heves bőrviszketés, ödéma (vizenyős duzzanat), illetve egyéb kellemetlen bőrtünetek miatt.
A hólyagos bőrbetegségek sok esetben bőrszövettani (immunfluorescenciás) vizsgálattal differenciálhatóak, erre kiváló az együttműködés a bőrpatológussal.
Sok esetben a vénás keringési zavar okoz olyan bőrtüneteket, amit az alapbetegség ismerete, kezelése nélkül nem tudunk gyógyítani. Ezen kívül a bőrpír és az ún. bevérzések belszervi (nemcsak vérképzőszervi, de egyéb belső) megbetegedésre is utalhatnak, gyakran a belső daganatok első jelei lehetnek! Ennek kiderítésére gyakorlott szemre és szövettani háttére van szükség.
Tankönyvek hosszú sora foglalkozik a bélbetegségek bőrtüneteivel, jelenleg csak kiemelnénk néhány fontosabbat.
Ismert a cukorbetegség és egyéb hormonális megbetegedés számos bőrtünete. A szarusodási zavar elsődleges oka sem mindig a bőrben keresendő, pl. neurológiai problémáknál, neuropathiáknál, érzészavaroknál is előfordulhat, miként a pigmentzavarok esetén sem csak a bőr pigmenttermelő sejtei a kórosak. Mindezek felismerése a gyógyításban elengedhetetlen
A Gastromed Center orvosai rendszeresen vesznek részt hazai ill külföldi kongresszusokon, továbbképzéseken, számos hazai és európai tudományos társaság tagjai, naprakész ismeretekkel és nagy gyakorlattal rendelkeznek. Kérdéseivel, panaszaival forduljon hozzájuk bizalommal elérhetőségeik egyikén.