A gyomortükrözés (más néven gasztroszkópia, gastroscopia) a nyelőcső, a gyomornyálkahártya és a nyombél esetleges elváltozásainak felismerésére szolgáló vizsgálat, amit egy hosszú, hajlékony műszerrel (endoszkóppal) végzünk.
A vizsgálat kissé kellemetlen, de nem fájdalmas. Rendelőnkben lehetőség van bódításos gyomortükrözésre is a kellemetlenségek minimalizálása érdekében.
A vizsgálatot konzultáció előzi meg, melynek során az orvos tájékozódik korábbi kórtörténetéről, gyógyszerfogyasztási szokásairól, esetleges gyógyszerérzékenységéről. A gyomortükrözést az orvos és egy asszisztens végzi, rövid ideig tart, általában 5-10 percet vesz igénybe. Nemcsak képi diagnosztikára, hanem szövetminta vételére is sor kerülhet, ami szintén fájdalmatlan.
A gyomortükrözésről bővebben itt olvashat.
Nagyon fontos, hogy a vizsgálatkor ne legyen felső légúti meghűléses betegségünk (nátha, influenza, torokgyulladás), mert ilyen esetben az akadálytalan orrlégzés hiánya miatt a vizsgálat sokkal kellemetlenebb lesz, vagy fulladásérzés miatt el sem végezhető. Megbetegedés esetén tehát inkább halasszuk el a vizsgálatot, kérjünk új időpontot.
Teendők a vizsgálat előtt
Gyomortükrözésre éhgyomorra kell jelentkezni. Előző nap kora este még nyugodtan fogyaszthat egy könnyű vacsorát, de utána már ne egyen többet.
A vizsgálat előtti napon ne dohányozzon.
Ha a vizsgálat időpontja nem kora reggel, hanem délután van, akkor aznap megreggelizhet, ebédre még üres leves fogyasztása is megengedett. A vizsgálatot megelőző 8 órában darabos ételt már nem szabad fogyasztani.
A vizsgálatot megelőző 5-6 órán belül már folyadékot sem szabad inni.
Ne fogyasszon a vizsgálat előtt rágógumit, mivel ez is fokozott gyomornedv-termelődést válthat ki, mely zavarhatja a vizsgálat gyors és sikeres elvégzését.
Amennyiben a vizsgálat előtti 6 órás időtartam alatt nagyon szomjazna, a száj kiöblítésével a szomjúságérzést jelentősen csökkentheti.
A vizsgálat előtt általában a felsőruházatot (pulóver, zakó stb.) le kell venni és amennyiben öv, szoros szoknya vagy nadrág van a páciensen, ezt célszerű kigombolni vagy meglazítani. Erre azért van szükség, mert a levegő befújásakor a has kissé felpuffad, a szoros ruhadarab által okozott feszülés kellemetlen, fájdalmas lehet.
Bódításos gyomortükrözés esetén kísérőt is kell hozni! A vizsgálatot követően 1 órás megfigyelés szükséges, utána a páciens a kísérőjével távozhat, aznap már nem vezethet.